Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 10616420



*

nr 1061 6420


Ellis Wallin

(1888-1972), Sverige


Ellis Wallin (1888-1972), 1915, subject: 43x35, wear.


ETCHING, Ellis Wallin (1888-1972), 1915, motivet: 43x35


Condition: slitage

Ellis Wallin, born 1888, dead 1972, Swedish painter and graphic artist.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday October 10 2016
at 18:25:33


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/10 22:13:00 1      Vinnande bud
10/10 11:01:49 2      150 kr
10/10 11:01:49 1      200 kr (Robot)
10/10 11:02:51 2      250 kr
10/10 11:02:51 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Ellis Wallin

Ellis Wallin, born 1888, dead 1972, Swedish painter and graphic artist.

Read more about Ellis Wallin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ellis wallin etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr